Divadlo Kampa a Interaktivní koncert 5 elementů
Dnes jsme měli příležitost vidět a slyšet v divadle Kampa premiérové představení Sueneé: Interaktivní koncert pěti elementů. Představení právě skončilo a já tu stojím s hlavním představitelem celého projektu, Sueneém, abych mu položil pár otázek.
A: Nabízí se naprosto obligátní otázka. Jaké jsou bezprostřední pocity po právě dohraném představení?
Musím přiznat, že jsem měl trochu obavy z lehkého zmatku, který provázel přípravy celé akce. Vše bylo trochu ve spěchu – na přípravu a realizaci byl necelý měsíc. Výsledný dojem je naprosto úžasný. Soudím nejen podle osobního pocitu, ale i dle reakcí diváků, kteří se na nás přišli podívat a stali se interaktivní součástí celého představení – tedy stalo se přesně to, co jsme celou dobou zamýšleli.
A: Jsme na půdě divadla Kampa, které je spojováno právě s improvizací. Mnozí čtenáři si možná vzpomenou třeba na Duši K s Jaroslavem Duškem. Co vás přivedlo až sem?
Asi shoda náhod, které náhodami nejsou. 🙂 Osobně se zabývám Spontánním bubnováním už přes 5 let. V roce 2009 jsme s partou přátel založili Hudebně taneční skupinu Sueneé. Její členové se sice za těch pár let trochu obměnili, ale duch – myšlenka zůstala. Spojovat lidi, kteří chtějí objevovat svůj vnitřní svět a rozvíjet svůj osobní talent netradičním způsobem. Hrát na bubny, tancovat a zpívat bez toho, aniž bychom si dávali nějaké limity a pravidla. Vše, co děláme, je dílem okamžiku a vychází to z nás samotných nebo spíše skrze nás jako naprosto spontánní projev – touha tvořit a vyjádřit se.
To, co ve skupině cítíme jako společný záměr, je sdílet tuhle svobodu i s ostatními. Máme bohužel z dětství v hlavách různá nesmyslná omezení o tom, že něco v životě nedokážeme, že to neumíme a nebo že na to musíme mít školy, tituly a jak říká vámi zmíněný Jarda Dušek: „papíry“.
Dnešní večer byl jedním takovým obrovským společným záměrem několika lidí. Lidí, kteří se částečně znají několik let, jindy pár měsíců a v jednom případě dokonce jen pár hodin. A přesto všechno fungovalo naprosto skvěle!
Abych více konkrétně odpověděl na otázku, co mne (a nejen mne) sem přivedlo, tak byla to shoda šťastných náhod, kdy naše asistentka Alenka Liptáková se dala asi před měsícem do řeči s produkční divadla Petrou. Následovalo jedno posezení u dortíku v nedaleké cukrárně, které bylo plné pozitivních myšlenek, námětů a hlavně společného souznění. Souznění mezi všemi, kteří se na tom aktivně podíleli.
A: To zní poeticky. Takže abychom to ještě lépe přiblížili čtenářům – Hudebně taneční skupina Sueneé nabízí lidem možnost si zahrát, zatancovat, zazpívat bez ohledu na to, zda má někdo hudební vzdělání. Je to tak?
Ano, je to tak. Víte, pokud si chcete prožít a procítit sám sebe, nepotřebujete na to školu. Stačí jen sám sobě naslouchat a nechat se vést kolektivem. Ten je v tomto stylu hraní určitě důležitý, protože vás podporuje. Pro některé lidi je to i určitá „berlička“ dle hesla: „schovat se v davu“. Mám ale osobní zkušenost, že i přes počáteční ostych typu: „ne, já nic, jen jsem si vás přišel poslechnout“ se během pár minut člověk nechá strhnout rytmem a objeví touhu to zkoušet, třeba právě vyťukat nějaký jednoduchý rytmus na buben. Na konci takoví lidé říkají: „užil jsem si to, bylo to super, předčilo to mé očekávání“. Spíše by se dalo říci, že předčili sami sebe, protože naše role (role Hudebně taneční skupiny Sueneé) je být inspirací.
A: Skvělé! Vraťme se tedy k dnešnímu představení. Můžete nám ve zkratce přiblížit jeho příběh?
Dovolím si spíše pár slov ke koncepci, která vychází z toho, co jsem již naznačil dříve. Když přijdete na koncert, většinou vás posadí na židli a řeknou: seď tiše a poslouchej. Náš interaktivní koncert jde opačnou cestu a zve všechny diváky k tomu, aby se aktivně zapojili. Dáváme jim k tomu i hudební nástroje – bubny, koncovky, dřívka, chřestidla, orientální šátky. Každý vstup je uveden krátkým textem „vlastní výroby“, který je věnován konkrétnímu živlu. Poté následuje scénka, ve které se snažíme lidem ukázat jak s nástroji mohou zacházet, aby to hrálo. (Jestli se toho budou držet, je už pak na nich. Nikdo je nehodnotí.)
Téměř vše, co se během představení děje, je improvizace.
Dějová linka celého představení se odkazuje na základních 5 elementů, které utvářejí tento svět, a jejich oslavu. Jsou to Země, Voda, Vzduch, Oheň a Spirit. V každém elementu měl hlavní slovo jeden hudební nástroj.
A: Zmínil jste se, že „téměř vše je improvizace“. Můžete být konkrétní, kdy třeba není?
Když jsme přemýšleli nad celkovou koncepcí představení, došli jsme k závěru, že by bylo přece jen dobré mít alespoň rámcovou představu o tom, jak večer bude probíhat. Můžete si to představit jako kostru, které jsme se přibližně drželi. Jak ale konkrétně jednotlivé situace budou probíhat, bylo dílem daného přítomného okamžiku. Zkrátka improvizace.
A: Měl jsem též možnost představení vidět. Můžete mi krátce představit ostatní členy souboru?
Velmi rád. To celé je jedna velká týmová práce lidí různých povah a dovedností, kteří se sešli dnes večer, aby předávali sobě i ostatním radost.
Martin Valový – tibetské misky; Radek Musil – fujara a koncové píšťaly; Nami Halingten – zpěv; Aurélie Bottazzi a Zuzana Sušánková – orientální tanečnice; Michal Motyka – elektroakustická kytara; Alice Pilařová, Eva Tomšů a Natálie Šimončičová – v rolích múz inspirace a vypravěček. A určitě musíme pamatovat i na již zmíněnou Alenku Liptákovou, která se starala o management celého projektu.
A: A co Sueneé?
Já jsem bubeník a průvodce celým představením.
A: Bude se představení opakovat? Jaké jsou vaše nejbližší plány do budoucna?
Teď je to ještě čerstvé na hodnocení, ale věřím, že v divadle Kampa nejsme naposled a že máme co nabídnout.
A co se týče nejbližších akcí, tak teď chystáme rozjet pravidelné setkávání pro ZŠ Kladno. Určitě se s námi mohou lidé potkávat pravidelně v čajovně Šamanka. Plánujeme další vystoupení v hudební kavárně DaDap. Chystáme i další projekty, o kterých se v dohledné době dočtete na našich stránkách www.SpontanniBubnovani.cz v sekci Novinky nebo v Kalendáři. Hodně teď cílíme i na firemní klientelu. Takže určitě budeme rádi, když s námi budete v kontaktu (email, telefon, facebook), a když se při nějaké příležitosti (zase) potkáme!
A: Děkuji za rozhovor.
Já též. Hezký den v rytmu bubnů, tepem ve vašem podnikání….
Děkujeme Daliborovi Tichému za světlo, zvuk a výše uveřejněné fotografie. Petře Czabanové, produkční divadla Kampa, za důvěru a vzájemné naladění pro náš projekt.
Napsat komentář