Koncová píšťala
Historie
Koncovka se řadí mezi nejstarší druhy píšťal ve světě. V našich končinách je nejrozšířenější v oblasti východního Slovenska. Jedná se o bezdírkovou píšťalu (má pouze středový otvor), která i přesto umožňuje zahrát 15 a více tónů přírodní stupnice využívané v řadě písní a nápěvů (koncovka neumožňuje zahrát klasické oktávy). Nejstarší koncové píšťaly byly zhotoveny ze stébel trávy, z kostí. V současné době se nejčastěji používá k výrobě černý bez. Nejdůležitější částí koncovky je pískvor – duše nástroje. Jedná se o okénko většinou obdélníkového tvaru umístěné v horní části nástroje.
Proč hrát na koncovku?
Dech nás provází celý život – nádechem začíná, výdechem končí. Správné dýchání pozitivně ovlivní celkový zdravotní stav! Koncovka umožňuje přirozeným způsobem nácvik správného dýchání, prohlubuje ho, využívá plného dechu. Je tak významným pomocníkem pro astmatiky, alergiky. Předností koncovky je lehké intuitivní hraní, které zvládne opravdu každý! Koncovka tak v neposlední řadě rozvíjí kreativitu, pomáhá uvolňovat emoce a tím velmi pozitivně ovlivňuje i psychický stav jedince a pomáhá s vyjádřením i introvertnějším lidem. Navíc při společné hře učí vzájemné toleranci a spolupráci v kolektivu. Je tím nedílnou součástí pro zvládnutí našich vztahů, ať už rodinných, či pracovních.
Základ hry na koncovku
Jak již bylo napsáno výše, předností koncovky je její lehké intuitivní ovládání. Nástroj se ovládá za pomoci dechu – čím silnější dech, tím vyšší tón. Dalším pomocníkem je pak prst (prsty), kterým zakrýváme buď úplně, nebo částečně spodní otvor a vytváříme tak řadu tónů přírodní stupnice. Celá stupnice se zahraje střídáním odkrytého a zakrytého spodního otvoru s postupným zvyšováním intezity dechu.
První tóny
Jednotlivé tóny lze celkem bez problémů na koncovce najít, s ohledem na její ladění. I přesto je třeba je nacvičovat, abychom dokázali nástroj využívat v maximální míře a rozvíjet tak své hudební nadání, které má do jisté míry každý z nás!
Společná hra
Výhodou koncovek stejného ladění při společné hře je to, že hudba, která v kolektivu vzniká, působí vždy harmonicky, a to i přesto, že nemusí hrát stejný tón (podmínkou je jen umět naslouchat druhému). Je to právě díky ladění tohoto nástroje, které vychází z přírodní stupnice. Na koncovku se prakticky nedá hrát falešně! Při společné hře lze uplatnit řadu zajímavých hudebních prvků, které zábavnou formou člověka naladí do stavu pohody a relaxace. Jeden hráč může např. něco zahrát a ostatní to musí zopakovat, popřípadě každý přidá k předchozí melodii něco svého (tím se rozvíjí pamět a hudební kreativita), zábavná je i hra ve dvojicích, kdy se vzájemně oba hráči doplňují a vzniká tak zajímavý hudební dialog. Při společném hraní se postupně celá skupina velmi příjemnou formou sbližuje a dochází k vytvoření příjemné atmosféry. V neposlední řadě se dá koncovka využít i pro společné meditace na harmonizaci celé naší bytosti.
Napsat komentář